Letnia dieta według ajurwedy
Latem nasze ciała naturalnie łakną lekkiego jedzenia oraz mniejszych, lekkostrawnych porcji. Najlepiej jest spożywać kilka niedużych posiłków dziennie, przy czym największy z nich w południe, najlepiej między godz. 10:00-14:00. Powinno się unikać jedzenia dużych posiłków po zachodzie słońca.
Bądź uważny w czasie jedzenia – myśl, czuj smakuj to, co jesz.
Lato to czas smaków słodkiego, gorzkiego i cierpkiego oraz chłodnych, płynnych, a nawet lekko oleistych potraw.
To jest najlepszy czas w roku, by cieszyć się świeżymi owocami i sałatkami.
Jest to też dobry moment na słodkie produkty mleczne, takie jak masło, mleko, masło klarowane, biały ser wiejski, domowej roboty jogurt oraz lody (okazyjnie).
Napoje, które pozwolą ci się ochłodzić: woda o temperaturze pokojowej z miętą lub limonką, słodkie lassi, chłodzące herbaty ziołowe (mięta, lukrecja, koper włoski lub róża).
Napoje mocno schłodzone najlepiej sobie odpuścić – zaburzają ogień trawienny i w efekcie w ciele tworzą się toksyny.
Ogranicz kwaśne, niedojrzałe owoce, długo dojrzewające sery oraz rozgrzewające warzywa i przyprawy (marchew, burak, rzodkiewka, cebula, czosnek, imbir, ziarna gorczycy, chili, pieprz cayenne).
Pamiętaj również, że surowe warzywa (na przykład w sałatce) najlepiej strawisz, jedząc je w godzinach około południowych????.Zalecamy: jabłka, wiśnie, żurawina, jagody, awokado, limonki, winogrona, melon, arbuz, gruszka, granat, śliwki, ananas, mango, maliny, kiwi, suszone śliwki, ogórek, seler naciowy, pomidory,, natka pietruszki, wszystko, co zielone i świeże, soki ze świeżych owoców, za wyjątkiem cytrusów o kokosowe.
Wzbogać swoją dietę także o produkty zbożowe: ryż lub kaszę. Z przypraw najlepiej wybrać bazylię, oregano i miętę.
Wczesny poranek jest najlepszym momentem na aktywność fizyczną. Po treningu warto wmasować kropelkę olejku różanego na wysokości trzeciego oka, gardła i pępka – pomoże to Twojemu ciału ochłodzić się i zwolnić.
Przed kąpielą wymasuj swoje ciało łagodzącym olejem kokosowym lub słonecznikowym w celu ukojenia układu nerwowego.
Olejek jaśminowy sprzyja w czasie letnim, jak również różana mgiełka do ciała, która odświeży i ochłodzi ciało.
Wybieraj jasne ubrania (białe, szare, błękitne, fioletowe, zielone) z przewiewnych tkanin (bawełna lub jedwab).
Noś kapelusz z szerokim rondem oraz okulary przeciwsłoneczne.
W wyjątkowo upalne dni krótka popołudniowa drzemka może okazać się bardzo korzystna.
Wieczorem przed snem, umyj i osusz stopy oraz wymasuj je z pomocą oleju kokosowego aby delikatnie schłodzić ciało i je wyciszyć. Praktykę tę rozpocznij nie później niż o 22.00, by umysł zdążył odpocząć od intensywnych bodźców. Aktywność seksualna (w nadmiarze) może podrażnić doszę Pitta i pozbawić nas energii, stąd latem warto balansować również ten aspekt naszego życia.
Zioła, które wspomagają zdrowe funkcjonowanie w czasie letniego sezonu: amla, brahmi, neem, shatavari